2012 Sezonundan Beklentilerimiz

0

Yeni bir sezon yeni umutlar , yeni hedefler..Sezonun başlamasına 2 hafta kala , tüm araçlar tanıtıldı ve ış testleri tamamlandı.

Geçen sezonu domine eden Red Bull bu sezonunda şüphesiz en büyük favorisi.Takımlarda testlerin ardından bunu dile getirdiler..Kimi Raikkonen’in dönüşüyle birlikte bu sezon Michael Schumacher (7) , Fernando Alonso (2) , Lewis Hamilton (1) , Sebastian Vettel (2) , Jenson Button (1) ve Kimi Raikkonen (1) olmak üzere 6 tane dünya şampiyonu yarışmış olacak..

Geçen sezonu şampiyon tamamlayan Red Bull bu sezon 2. Şampiyonluğunu , Vettel ise 3. Şampiyonluğunu kazanmaya çalışacak.Mclaren ise Hamilton ve Button ile şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi olacak.

Şüphesiz testlerin en şaşırtıcı haberi Ferrariden geldi.Ferrari teknik patronu Pat Fry takımın Avustralya GP’sinde podyuma çıkabilecek güçte olmadığını söyledi.Bu haber Ferrari taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı..Ancak herkesden önce 2012 sezonuna odaklanmış bir takımın ve bu takım Ferrariyse haber pek inandırıcı gözükmedi.Ancak bu haberin gerçekten doğru veya bir şaşırtmacamı olduğunu 2 Hafta sonra alacağız.

Mclaren-Mercedes testlerde oldukça güçlü göründü , Tek turlarda güçlü görünen takım uzun sürüşlerdede zaman kaybını minimuma indirmeye çalıştı ve Testlerde oldukça fazla parça deneyen takımın fazla yakıt yüküyle çalıştığı Söylendi..Şüphesiz şuan Ferrarinin ilk yarışta podyuma çıkacamayacağını varsayarsak en Red Bull’un en büyük tehdidi Mclaren olacak gibi.

Geçen sezon Taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan AMG Mercedes gp ise her zamanki gibi büyük umutlarla aracını tanıttı.Testlerin ardından Mercedes’in griddeki yerinin neresi olduğu sorulduğunda Brawn, verebileceği tek yanıtın ön gruptaki takımların birbirine çok yaklaştığı olduğunu söyledi..Takım ayrıca Geçmiş senelere göre aracın daha iyi olduğunu söyledi.Takımın testlerde 10 turluk sürüşlerde yumuşak lastiklerle kaybettiği zaman 3.5 Saniyeyi buldu.Ancak Brawn bunun gerçekten bir sorunu olmadığını söyledi ve bir nevi Mercedes gp taraftlarının içini rahatlattı..

Geçen sezona 2 yarışta 2 podyumla başlayan Lotus sezonun geri kalanında aynı performansı sergileyince altıncılılıkla yetinmişti..Ancak Kimi Raikkonenin Lotusa gelmesiyle takıma bir hareketlilik geldiğini söylyebiliriz.Testlerde özellikle uzun sürüşlerde oldukça istikrarlı görünen takım Raikkonenin verilerdeki geri dönüşleriyle dahada ilerleyecektir..Sezonun sürpriz takımı olmaya aday en büyük takım Lotus gibi görünüyor.2. Barcelona Testlerinin dört gününün üçünü lider tamamlayan takım Raikkonenin 1m22.030’lik derecesiyle testlerin en iyi derecesini elde etti.

Ayrı olarak Bu sezon Williams , Toro Rosso , Sauber ve Force india öndeki takımlara yaklaşmaya çalışacaklar.Button özellikle Sauberden etkilendiğini söyledi ve bu sezon Sauberin sürpriz yapabileceğini söyledi.Caterham ise orta gruba bayağı yaklaşmış gibi göründü öncelikli hedeflerinin orta grubu tamamiyle yakalamak olduğunu söyleyen Caterham , ilerleyen yarışlarda puan hedefleyebileceğini söyledi..

2. Barcelona testlerinin en hızlı ilk 5 zaman ;

1. Raikkonen Lotus 1m22.030s

2. Perez 1m22.094s

3. Button Mclaren 1m22.103s

4. Ricciardo Toro Rosso 1m22.155s

5.Alonso Ferrari 1m22.250s

Red Bull’un testlerde hızlı görünmemesinin sebebi olarak Button “Red Bull’un oldukça fazla yakıtla çalıştığını düşünüyorum” dedi.

Ve son olarak yayın haklarına gelelim.Sezonun başlamasına 2 hafta kala hala yayın haklarındaki belirsizlik sürüyor..Saran holdingin yayın haklarını almasından sonra , Bir kanalda yayınlanması için görüşmelerin sürdüğü söylenmişti ancak hala bir sonucun çıkmaması bütün Formula 1 sevelerin moralini bozuyor..Ancak beklentiler en azından bu hafta bu kararın açıklanması yönünde..Ve tabiki bu hakları alan kanal 1 hafta içinde nasıl hazırlanacak bu yayınlara..Yayınların Dijital bir platforma geçebileceği söylentiler arasında..Ancak Ntv şuan için en büyük ihtimal gibi görünüyor ancak Moto gp yayınlandığı gibi banttan yayınlanacaksa hiç almasınlar daha iyi..Kısacası Yayın haklarında şuan için gelişme yok…

Saygılarımla

Michael Schumacher ( sitedeki )

Facebook Yorumları

yorum

HENÜZ YORUM YOK

 1. bence düğün tv.
  ekranın sağ tarafında almanyadan, belçikadan gurbetçi telefonları, tebrikler, yannız kovboylar. sol tarafında ise serhan acarla kaptırıyoruz fe-bir programı dedim, dedim dedim inanmadınız bakın noldu şimdi?

 2. Ferrari olmasa diğer takımların hiçbirinden tasarım aşamasında ortalığa dirhem kadar haber çıkmaz.Aslında… F1 in en renkli takımı Ferraridir.Taraftarının araştırdığı zaman takım içi haberlere ulaşabileceği yegane takım dır

  hangi dünyada yaşıyorsun bilmiyorum, büyük ihtimalle kendi at gözlüklü dünyanda yaşıyorsun. bu kadar kendini kaf dağında gören,erişilmez sanan bir psikoloji içinde olmanızda hayra alamet değil. dünyada çıkan haberleride takip etmediğin aşikar. dedim ya kendi dünyanda yaşadığın için bilmesi zor ama öğrenmeside ayıp değil. benim takımım adına yeterince haber çıkıyor gayet memnunum. ha şuda var,ferrari testlerde iyi bir görüntü çizseydi inan bu kadar haber çıkmazdı. takım içi haberlerden bahsetmişsin, bu konuda da bilgi sahibi olmadan yorum sahibi olmuşsun. bizimde bilgilerini aldığımız çok güzel yerler ve "insan"lar var emin ol 😀 yani dünya senin takımın etrafında dönmüyor. şu konuda sana %100 katılıyorum çok renkli bir takımsınız hemde çooook renkli.. o yüzden de kafadan bize ters.

 3. Ferrari olmasa diğer takımların hiçbirinden tasarım aşamasında ortalığa dirhem kadar haber çıkmaz.Aslında… F1 in en renkli takımı Ferraridir.Taraftarının araştırdığı zaman takım içi haberlere ulaşabileceği yegane takım dır

  hangi dünyada yaşıyorsun bilmiyorum, büyük ihtimalle kendi at gözlüklü dünyanda yaşıyorsun. bu kadar kendini kaf dağında gören,erişilmez sanan bir psikoloji içinde olmanızda hayra alamet değil. dünyada çıkan haberleride takip etmediğin aşikar. dedim ya kendi dünyanda yaşadığın için bilmesi zor ama öğrenmeside ayıp değil. benim takımım adına yeterince haber çıkıyor gayet memnunum. ha şuda var,ferrari testlerde iyi bir görüntü çizseydi inan bu kadar haber çıkmazdı. takım içi haberlerden bahsetmişsin, bu konuda da bilgi sahibi olmadan yorum sahibi olmuşsun. bizimde bilgilerini aldığımız çok güzel yerler ve "insan"lar var emin ol 😀 yani dünya senin takımın etrafında dönmüyor. şu konuda sana %100 katılıyorum, çok renkli bir takımsınız hemde çooook renkli.. o yüzden de kafadan bize ters.

 4. üst bölüm olarak sauber tarzı, alt bölüm olarak mclaren de diyebiliriz,ferraride.. çünkü sidepodun alt kenarından gelen hava akımı egzoz çıkıntısının altından geçerek arkayı besliyor. newey burda farklı olarak tünel kullanmış. aslında aracın istediğiniz yerine yarık,delik,tünel açamazsınız kurallar baya sıkı ama newey bu işi tabanın bir parçası olacak şekilde dizayn edip çözmüş 😀

 5. Ferrari olmasa diğer takımların hiçbirinden tasarım aşamasında ortalığa dirhem kadar haber çıkmaz.Aslında… F1 in en renkli takımı Ferraridir.Taraftarının araştırdığı zaman takım içi haberlere ulaşabileceği yegane takım dır ve buna saygı duyuyorum.
  Bu sene ki tasarımlarında ne sorun var onu hala anlayamadım.Rüzgar tüneli sorunu yaşıyorlardı fakat tasarım aşamasının (2012) son hadlarında takım içi haberlerde Alonso nun simülatör testlerinde önden kayma ve denge sorunu yaşadıkları alenen söylendi.Testler sonrasında Ferrari hakkında söylenen sorunlardan bir kısmı bu iki sorunduysa Ferrari Rüzgar tüneli ve simülasyonundan verim alamaya başlamış.Kayma ve denge sorunundan (simülatör sonrası) bahsedildikden sonra ekibin bazı müdahalelerle bu soruna çözüm buldukları söylenildiysede testler sonrası sorun kısmında bunlar hala var.Ferrari taraftarları açısından kafa karıştıran şey; sorun vardı ama çözümde vardıysa araç neden hala iyi olamadı? Yapılan egzoz ya kurallarla çelişti yada pist üstünde iyi sonuçlar veremedi ki; ona bağlı yapılan güncellemeler dahi belkide hiçbir işe yaramadı.Ferrari karar standında… Değiştirilen egzozun performansı yakalanıp çalışılmış güncellemelerimi kullanacaklar; yeni uygulanan egzoza göre güncellemelermi tasarlanmalı.
  Geçen sezon McLaren 3 egzoz düzlemiyle çalıştı . Bunların ikisi ellerinde patladı ve asıl kullanıpda performans aldıkları yapıyıda aracın dayanıksız oluşundan dolayı kullanıp göremediler.Kullanmaya başladıkları ilk yarışa kadar iyi bir geliştirme yapıp simülatör ve denemelerde fena bir performans almadılar.
  Ferrari geçen seneki McLaren in pozisyonunda değil ve sadece benziyor (bence benzemiyorda) diyorlar.Taraftarları bu performansa ve sorunların çözüme ulaşamamış olmasına hayret edip blöf olarak değerlendirip kendilerine sorarken Ferrari nin blöf yapmayacağını unutuyorlar.11 gün sonra ilk yarışda Ferrari mücadeleci olarak birilerinin karşısına çıkarsa dahi lego gibi denedikleri parçalarının verimini öğrenmiş olmalarından kaynaklanır.Ferrari şu anda çok iyi değil ve sorunları sabittir.

 6. Son 3 yıldır olduğu gibi büyük umutlarla giriyoruz ama gerek yöneticiler gerek medya sağolsun,takımdan mühendislerin açıklamaları sağolsun beklentimiz 0a hatta -1e iniyor.Allah tan zamanında epeyce başarı gördük(şikedir kesin) ve temkinli olmayı öğrendik de çok koymuyor.Tecrübelendikçe bu sporda kesin konuşmamayı ve temkinli davranmayı öğreniyorsunuz.Çok umutlanmak her zaman yanlış.Bu senede kovalayan ve sorunlarını aşmaya çalışan bir takım olacağız malesef.İlla yarış kazanırız yada lideri yakalarız ama dua ediyorum iş işten geçmez.

  Bununla beraber inşallah bu sefer farklı takımdan farklı bir pilot şampiyon olur,sezon hep 2010daki gibi en az 3 takım 4-5pilotun çekişmesinde yakın farklarda gider ve gülen.İnşallah biz kazanırız,gülen taraf oluruz diyeceğim ama …Eğer takımımın pilotları kazanamıyorsa Schumacher en çok istediğimdir.

 7. ütopik bir beklentim var.mgp ve lotusun rbr-mclaren-ferrariye çok yakın olmasını istiyorum.özellikle kimi yi pistte yarışırken gördüğümde eski heyecanımın geri döneceğine inanıyorum ve bekliyorum.kimi-rosberg-schumi 3 lüsünü özellikle daha dikkatli takip edeceğim.her üçünede kazasız arızasız bir yıl diliyorum çünkü her üçününde buna öndekilerden daha çok ihtiyacı olacak.

 8. Sevgili Ferrari Berlinetta'ya bu kadar zekice şeyler yapabiliyor da, bunu neden F1 aracına adapte edemiyor ?

  F1 araçları zaten bu tür aerodinamik tasarımların kralını kullanıyor. Diğer F1 araçlarıyla mücadele önemli.

  Bu arada, GT araçlarındaki gibi, radyatör hava çıkışını niye kaput üzerinden yapmıyorlar hala anlamıyorum. İnanılmaz drag azaltıyor.

 9. 🙂 Önce randevu alıyormuşsun,Onlarda 1 hafta içinde gelip kuruyorlarmış.Neden tele dünya dersen kabloluda zırtpırt çalışma yapmaya başladılar ayrıca görüntü kalitesi daha iyi RTL in orda.Artı birde Skytürk-Cnntürk yada NTV spor verecekse oda bir avantaj.

  Yoksa d-smart yada digitürk alırsa dediğin gibi birgünde olabilir.Ama artık en geç çarşamba günü açıklasınlarda insanlarda ona göre hareket etsinler.

  İnan yayın haklarına daha fazla endişeleniyorum Ferrari'nin durumundan.Rekabet olsun,F1 olsunda gerisi gelir…..

 10. Eline sağlık hocam güzel bir yazı olmuş. Ayrıca şunu eklemek isterim arkadaşımız yayının banttan yayınlaması ile ilgili birşey söylemiş. Sözleşmeye bu durum ters yani yarışı canlı olarak yayınlamak zorunda aksi bir durumda hemen sözleşme feshi olur onun için kimse endişelenmesin yarışlar canlı yayınlanmaya mecbur. Serhan Acar'da bugün twitter'da bir yayın grubu almak için ciddi ciddi uğraşıyor dedi. Bu hafta içinde artık hepimiz açıklanmasını bekliyoruz planları ona göre yapacağız. 🙂

 11. Adrian Newey yine zekasını konuşturmuş arkadaşlar. Anladığım kadarıyla sidepodun kenarından gelen havayı difüzöre yönlendirmiş. Yani Havayı A kısmından sokup B kısmından dışarıya veren bir sistem bu. B kısmından direk difüzöre gidiyor. Ayrıca B kısmından çıkan hava egzozdan çıkan sıcak gazın yardımıyla ısınıyor.Bu ekstra downforce demek. C kısmını ise henüz çözemedim.

 12. Yayın hakları neden bu kadar gecikiyor?Teledünya'nın kurulumu bile 1 hafta sürüyormuş.Kesin diğerleride öyledir.Burdan ne kazanacaklar bu kadar gecikmeyle?

 13. akp-chp gibi %50 %50 paylaşırlar birinciliği 🙂 çin gp de verilen kupa gibi ikiye ayrılır 🙂
  grup olarak yazmak gerekirse öyle oluyor :))

  haa bu arada 2. ciyi geçen 2. ci oluyormuş 🙂 sağlam kaynaklardan geldi, bbc felan :)))

 14. Redbull sezona hızlı başlayacaktır.Arkasından Mclaren gelir belki sezon içinde Redbull a yetişir belkide şartlara göre geçebilir.Üçüncülüğe büyük bir sıçrama beklediğim Lotus veya MGP gelebilir ama o sıçrama olmaz ise üçüncülük için en büyük aday Ferrari olur.

 15. redbull-mclaren çekişmesi izleriz. redbull iyi paketiyle şampiyonluğu alır.
  ikincilik çekişmesinde ferrari-lotus-mercedes yer alır. ferrari veya lotus 2.liği alır.
  3. olarak sauber veya torro rosso ya ihtimal veriyorum.
  5.williams olur.
  sondan birinci hrt olur.

  bu pazar seçim olsa oyların %46,5 akp, %28 chp alır.

  galatasaray şampiyon olur.

  haftasonu inşallah hava güzel olur allahım. süphaneke dinimiz amin. (uykusuz-fırat duası)

  next next star'ın sunduğu kurtlar vadisi kaldığı yerd…

CEVAP VER