2012 Çin GP'de Görülen Teknik Yenilikler

0

Ferrari F2012 – Düzenlenmiş Sidepod Aero Paketi

Maqyıs ayındaki İspanya GP’ye büyük bir güncelleme paketi götürmeyi planlayan Ferrari, Çin için F2012’de sadece birkaç yeni düzenleme yaptı. Bunlardan en çok göze çarpanı, sidepod üzerinde hava akışının daha iyi yönlendirilebilmesi adına (üstteki ok) aynaların altına iki adet küçük kanatçık eklendi. Bunun yanı sora aracın alt kısmına küçük bir kanatçık ve hava yönlendirme paneli (küçük ok) ilave edildi.

Red Bull RB8 – Eski Tarz Egzoz Düzeni (Vettel’in Kullandığı)

Red Bull’da Mark Webber, Çin’de mevcut egzoz düzenini kullanmayı tercih ederken Sebastian Vettel, RB8’in tanıtımındaki eski egzoz düzenini tercih etti. Bu eski uyarlamada sıcak hava, beam kanatçığın merkezi üzerine yöneliyor. Vettel, viraj alırken aracın daha dengeli olduğuna inandığı için bu düzeni seçti ama Alman pilot, yumuşak hamurlarla tur atarken çok fazla önden kayma sorunu ile karşılaşmaya devam etti.

 

Red Bull RB8 – Mevcut Egzoz Düzeni (Webber’in Kullandığı)

 

Red Bull’un iki pilotu, Çin’de iki farklı egzoz düzeni tercih etti. Bunlardan Sebastian Vettel, yukarıda da gösterildiği üzere egzoz çıkışlarının daha içte kaldığı eski uyarlamayı seçerken Mark Webber, ilk iki yarışta kullanılan egzoz düzenini benimsedi. Avustralyalı pilotun kullandığında egzoz çıkışları (burada iki çeşit gösterilmektedir ve Şangay’da kullanılan sol taraftakidir) daha dışa doğru ve sıcak havayı, aracın dışına doğru, lastiklere ve arka difüzörün yan kanallarına itmektedir.

Facebook Yorumları

yorum

Öneri:  Canlı İzle: 2016 Rusya GP - Antrenmanlar, Sıralamalar ve Yarış

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER