Sezon Öncesi Testlerin Ardından

0

Sezon öncesi testleri Barcelona’nın Katalunya Pisti’nde sona erdi.

İki yıllık ralli macerasının ardından bu sezon Formula 1’e geri dönen pilota testlerin ardından takımların birbirlerine göre ne durumda olduğu soruluyor.
Lotus pilotu, “İki hafta içinde öğreneceğiz bunu. Burada tahmin yapmanın bir anlamı yok. Kimin en hızlı olacağını bilemiyorum. Hiçkimse bilmiyor.” diye cevaplıyor.

Bu soruyu pit alanında kime sorarsanız sorun, diğer takımların pilotları da aşağı yukarı benzer cevaplar veriyor.

Red Bull pilotu Mark Webber, “McLaren oldukça güçlü görünüyor. Diğer bazı takımların elde ettikleri bazı zamanlar da oldukça dişe dokunur.” diyor.

Jenson Button ise durumu üç cümlede özetlemeyi başarıyor. “Tam olarak rekabetçi olmamız için yapılması gereken birçok iş var. Ben şu ana kadar yaptıklarımızdan memnunum. Diğerlerine göre nerede olduğumuzu bilmiyorum ama durumu iyi hissediyorum.”

Sezon öncesi testlerin ardından durumu özetleyen cümleler bu şekilde.

Bu sene tur zamanları okumak zor oldu ama bazı belirtler ortaya çıkmışa benziyor.

Pit alanında genel görüş, takımların birbirine son senelerde olduklarından daha yakın oldukları. Red Bull yine oldukça güçlü, McLaren de onlara yakın görünüyor ve Mercedes de ileriye dönük iyi adımlar atmış gibi. Lotus, Sauber ve Force India da makul bir görüntü sergiliyor.

Mercedes takım patronu Ross Brawn, bu sezon birkaç senedir gördüğümüz en sıkı sezon başlangıcı olacağını söylüyor.

İnsanlar bu fikirleri kafalarından uydurmuyor. Her gün topladıkları, ellerindeki dağlar kadar verilere bakarak konuşuyorlar.

Tur zamanlarını analiz edersek ilginç rakamlarla karşılaşabiliyoruz.

Takımların hangi gün hangi programı uyguladıklarını bilmek mümkün olmasa da, kış testlerinde kısmen aynı çalışmaları yapıyorlar.

Bu yüzden, mantıksal olarak baktığınızda, ortalama tur zamnaları takımların ne durumda olduğu hakkında genel bir fikir veriyor.

Tüm kış testleri için konuşursak, Red Bull pilotu Sebastian Vettel, geçen seneyi ilk iki sırada bitiren takımlar içindeki en hızlı pilot. Button’dan 0.3 saniye ve Hamilton’dan 0.6 saniye önde ve Webber’in de yine benzer bir farkla önünde.

Ortalama tur zamanları şöyle görünüyor:
Vettel 1.25.340 saniye.
Button 1:25.664
Hamilton 1:25.937
Webber 1:25.951

Ayrıca dikkat çekmek gereken bir nokta var ki, geride kalan son iki üç yılda Red Bull gerçek temposunu hem kış testlerinde hem de yarışlardaki antrenmanlarda bir şekilde gizliyor.

Ya rakiplerinden fazla yakıt yüküyle çıkıyorlar ya da daha güçsüz motor haritası kullanıyorlar ama Red Bull yeri geldiğinde her zaman cebinden saniyeler çıkarmayı başarıyor.

Görünen o ki, Mercedes diğer takımlara göre farklı bir program izliyor. Uzun sürüşlere daha fazla konsantre oluyor ve bu yüzden zamanlarını karşılaştırmak daha az yol gösterici oluyor.

Rosberg’in 13 turluk bir stintin başında 1.22.932’lik tur zamanı atmış olduğunu bilsek de oldukça makul bir araçları olduğunu görebiliriz.

Kendilerine güvendiği hissedilen Rosberg, “Yenmemiz gereken takımlar yine geçen seneki takımlar. Ama onları daha sezonun ilk bölümünde yeteri kadar kızdırma şansımız var.” diyor.

Bir de Ferrari var. Eğer Oscar kazanacak bir oyunculuk performansı sergilemiyorlarsa, başları dertte gibi.

Ferrari şimdiye kadar yeni radikal otomobillerinin performans durumunu anlamak konusunda sorun yaşadıklarını belirtirken gayet açık konuşuyor. İçeriden kaynakların BBC’ye aktardıklarına göre, otomobil bazen iyi performans sergilerken, sonra bir anda durum tersine dönüyor. Takımın ise bunun nedeni konusunda hiçbir fikri yok.

Ferrari’nin testlerin son haftasında pilot brifinglerini iptal etmesinin ardından krizin belirtileri daha fazla anlaşılmaya başlamıştı. Takım bunun nedeni olarak, tamamen işlerine odaklanmak istediklerini belirtmişti.

Ancak Fernando Alonso, Barcelona futbol takımının maçınca televizyonda yaptığı yorumda, “İlk yarışlarda sorun yaşayacağız çünkü yüzde yüz hazır değiliz.” diye konuştu.

Ferrari’nin teknik şefi Pat Fry da ertesi gün yaptığı açıklamada Melbourne’de podyuma çıkma ihtimallerinin olmadığını düşündüğünü söyledi. Şu anda Fry’ın üzerindeki baskı oldukça büyük olmalı.

Fry şu anda Aldo Costa’nın görevden ayrılmasının ardından ilk senesini geçiriyor. Kötü geçen 2011 sezonunun ardından Red Bull ile aralarındaki farkı kapatmak için takımın riskler aldığı söyleniyor. Ancak alınan risklerin akıllıca kararlar olduğu şimdilik kanıtlanabilmiş değil.

Bir de… Eğer Alonso’nun kış boyunca attığı tur zamanlarının ortalamasına bakarsak, tahmin edin ne görüyoruz? Tüm pilotlar içinde en hızlı o, hem de 0.3 saniye ile. Webber daha önce, “Ferrari tam bir bilinmeyen” demişti zaten.

Peki o zaman neler oluyor? Yeni F2012 iyi tur zamanları ortaya koyabilecek gibi. Bu durumda iki hafta sonra Melbourne’de oldukça iyi bir sıralama pozisyonu elde edebilir.

Ancak Barcelona’da pistte gözlemler yapan BBC teknik analisti Gary Anderson’a göre, araç önce virajlarda sonra da viraj çıkışlarında tutunma kaybı yaşıyor.

Takım lastikleri de oldukça agresif kullanıyor gibi. Oysa Ferrari son yıllarda, yarışlarda sıralamalarda olduğundan daha iyi performans sergiliyordu zira lastiklerine daha nazik davranıyordu.

Mevcut durum hakkında takım pilotlarını da suçlayamaz. Alonso her yarışta her turda otomobili limitlerine kadar zorlayabilecek bir standarda ulaştı. Birçok kişi İspanyolpilotun, 2011 sezonunda Renault ile 2005 ve 2006’da şampiyonluk kazandığı yıllardan daha iyi olduğunu söylüyor.

Takım patronu Stefano Domenicali’nin de BBC’ye açıkladığı gibi, bu durum onun takımla 2016 sonuna kadar devam edebilecek olmasının en büyük nedenlerinden ve takım üzerinde bir baskı oluşturuyor.

Elbette, tüm bunlar düşündüğümüz gibi olmayabilir de. Belki de Alonso Melbourne’de zafer mücadelesi verebilir. Sezon boyunca da öyle devam eder. Ama şu anda bunun öyle olmayacağını varsayıyoruz.

2007’ye dönersek, McLaren ile ilişkilerinin limoni olduğu sıralarda Alonso, Red Bull takımına geçişi düşünmek için onlarla görüşmüştü. Red Bull da bu konuda istekli görünüyordu ama Alonso, birkaç sene içinde Ferrari koltuğunun boşalacağını düşünerek Renault’ya geri dönme kararı aldı.

O sıralarda, Ferrari son 11 sene içerisindeki 10. şampiyonluk mücadelesini veriyordu ve Red Bull ise orta gruptaydı. Buradaki mantığı herkes tahmin edebilir.

Ama şu anda, tek başına kalıp düşündüğünde, Vettel’in galibiyetlerini tebrik ettiği zamanlarda, Red Bull otomobilinin ince detaylarını incelerken ya da, kendisine hiç yardımcı olmayan aracının burnunu bir viraja doğru sürüklerken, acaba Alonso zamanı geri alabilmeyi aklından geçiriyor mudur?

Facebook Yorumları

yorum

HENÜZ YORUM YOK

  1. Arkadaslar yayıncı kurulusun hala acıklanmaması benı korkutmaya basladı 10 gun kaldı ılk yarısa hala bır acıklama yok,sıfrelı bır kanala verıcekler gıbı yarısları, net basında lınk arıyıp durucaz keyfımızın, f1 sevdamızın ıcıne edıcekler gıbı…

  2. Lise yıllarında beden eğitimı hocası dönem ödevi vermişti… Herkes sevdiği bir sporu tanıtacak diye hiç unutmam kırk kişilik sınıfta 30 kişi futbolu tanıtmıştı.. beş kişi basketbol üzerine yazı yazmışlardı. iki kız arkadaş tenisi tanıtmaya karar vermişti.. bir arkadaşım buz hokeyi üzerine yazmıştı…bir arkadaşım aileden olsa gerek at yarışları üzerine yazmıştı.. bende övünmek gibi olmasın ama formula 1 üzerine yazı hazırlamıştım… O zaman nerde böyle bol kaynak… yayın hak getire… beyazıtta bir halk kütüphanesi vardı.. o kütüphaneden bayağı bir yararlanmıştım… sonuç mu … bizim beden eğitim hocasının formula 1 den haberi yokmuş… on üzerinden beş alacakmışım… el yazısı da berbat olunca dörtü zor almıştım… kulakları çınlayasıca hocam…. bu ülkeye f1 geldi ve gitti.. haberin varmıdır bilmem….

  3. buradaki forumlara şöyle bir göz attığımda bayağı bir Mercedes GP taraftarı var.. bu kadar çok kişi acaba Mc Laren'den mi koptu.. Yoksa her takım eninde sonunda kendi taraftarını mı yaratır… Enteresan son iki yılı domine eden Red Bull için böyle bir yoğunlukta artış göremiyorum.. Neden acaba… geçmişte de bayağı bir Renault taraftarı fan vardı… Renault'un taraftarının bu gün hangi takımı desteklediği açıklanabilir de… Mercedes Gp Fanlarının geçmişte Mc Laren'i desteklediği düşünülürse durum daha da ilginç oluyor… Çünkü Mc Laren başarı çıtasında bir düşüş yok… Her zaman büyük takım … bense nal toplasak bile her zaman FERRARİ .. Bu eziyet yıllarında da böyleydi zafer yıllarında da… Koltuğa kimi oturduğu önemli değil… (Schumacher kalbimse, Raikkonen'de kalbimin bir köşesi..)

CEVAP VER