Ferrari Test Pilotu Gene: "Gelişim Zaman Alacak"

0

Test Pilotu Marc Gene, F2012’nin iyi doğduğunu ama kış döneminde takiplerinin gerisine düştüğünü söyledi.

Gene: “Buradan sonra gelişim zaman alacak.”

“Takım, her yarışta ilerleme kaydetmesine rağmen bir sonraki büyük gelişim Barselona’da olacak. Asıl sorunun da zaten aerodinamide olduğunu biliyoruz”

“Bu aracın bazı üstünlükleri de var: Islak zemine iyi uyum sağlıyor ayrıca lastikleri de iyi ısıtıyor ama çok fazla hava sürtünmesine maruz kalıyor. Daha yüksek azami hıza ve çekişe ihtiyacımız var”

Bununla birlikte Gene, şu anda temponun neredeyse 1 saniye gerisinde kalan F2012 için İspanya GP’de eklenecek güncellemelerin de yeterli olmayacağını düşünüyor.

Gene: “Kabul etmeliyim ki (mevcut olan farkı) kapatmak, 13 senedir F1’de gördüğüm en çarpıcı gelişim olur”

“Sezon boyunca (gelişim) daha mümkün. Çok büyük bir paker üzerine çalıştığımızı biliyorum; hatta daha olumlusu, öncesinde Mugello’da testimiz var”

İspanyol pilota göre gridde en iyi araç McLaren’da.

Gene: “Birçok farklı şeyi bir araya getirdiğinizde en iyi çalışan araç (McLaren’ın.). Belki sıralamalarda veya ıslak zeminde en hızlı değil ama bugün griddeki en iyi araç”

Facebook Yorumları

yorum

HENÜZ YORUM YOK

 1. Ron dennisin açıklamalarıyla mı tatmin oluyorsun sen ufaklık?Bakacağın tek açıklama FIA ceza nedenidir.O kadar.Yoksa hırsız ben hırsızım demez.

  Koca MClaren takımı bunca imaj ve maddi cezayı hiç yere almaz bunu o kafana sok.Öyle dalga geçmeden önce kendi tarihini öğren ve Ferrari nin tarihin en büyük ve en başarılı F1 takımı olduğunu wikipedi den oku.SOnra saygı duymayı öğren.YOksa böyle 0-12 yaş grubu düşünme yetisiyle oluşmuş cümlecikler topluluğu içinde boğulup durursun…

 2. Evet zaten suçsuz yere MClaren gibi bir takım milyon dolarlar ödeyip bir o kadarda marka imajını zedelenmiştir.Suçsuz yere.

  O parçaları açıklamaya burada hiçbirimizin teknik verisi yeterli olmaz.Zaten bunun uzmanları bunu araştırıp cezayı Mclaren e kesmiştir.

  Fakat kabataslak şöyle söyleyeyim:Michelin 2006 sonunda bırakınca ve Bridgestone tek üretici olunca.Mclaren kısa yoldan Ferrari ve Bridgestone arasındaki data ve uyumu kopyalamak için bilgileri çalmıştır.Bunun içinde süspansiyon sistemleri vs herşey vardır.

  Siz burada bunu kabulleneceğinize hala biz yapmadıkki psikolojisine bürünüyorsunuz.Yanlışşş.Koca MClaren takımına hiç yok yere ceza verdiler demek bir o kadar çocukça ve komiktir.

 3. 2007 başlamadan Michelin bırakınca tutuşan Mclaren Bridgestone ile Ferrari datalarını çalmıştır ve bu kanıtlanarak Mclaren "ceza almıştır".BUrayı iyi oku.Ceza almıştır.Yani iddia falan değil olay.

 4. E senin Turkcen de yokmus ki (kurdugun ilk cumleden de belli), cevirdim ya FIA'nin kararini yukarida iste kiymetli zamanimi ayirip :) Bir de yan cizmekten bahsediyorsun hala :) Bu arada cok sakacisin :p

 5. Onur bu üyelik sayısını nasıl öğreniyoruz bi açıklasana.Ben fareyle gitmedik yer bırakmadım ama göremedim.nerde yazıyor.Konuya gelecek olursak ben eskiyim demedim.burada olan biteni söledim.Bir sallıyor diğeri de onun avatarına bakarak sallıyor.madem sen de bunu biliyon sorun yok.

 6. Senin İngilizcen var diye sen sordun, cevabını aldın ve o rahatlıkla b.o.k atabiliyorsun yani… Hımmm… Bak şimdi kendimi kötü hissettim.

  Şaka bir yana, bak ne güzel İngilizcen var, demekki konuyu araştırıp fikir sahibi olmuşsun. Hadi bana o İngilizcenle öğrendiklerini anlat. Ben de öğreneyim. Aracın nereleri Ferrari'den çalınmış. Son kez yazıyorum. Daha da yan çizecek bir şeyler yazarsan üstelemeyeceğim.

 7. Fareyle Onur Aybars'ın üzerine geliyorum, sitenin 750. üyesi diyor. Abdurrahman Turan'ın üzerine geldiğimde 5563. üyesi diyor. Ne mi diyorum? Sen bunu öğrendiğinde ben unutmak üzereydim.

  Ne kadar aptalca bir düşünce. Ama sitenin örf-adeti olarak gören hatta belki de hala olarak gören zevat da var demek ki. İlginç…

 8. "On 13 September, the FIA hearing imposed a penalty for illicitly collecting and holding information from Ferrari to confer a dishonest and fraudulent sporting advantage upon McLaren"

  Yani : 13 Eylul'de FIA toplantisinda McLaren'e kanunsuz olarak Ferrari'ye ait bilgileri sahtekarca ve hileli sportif avantaj saglama amaciyla topladigi ve elinde bulundurdugu icin ceza vermistir.

  Bu avantajin ne oldugunu da FIA' ya sorarsin bir zahmet, karar onlarin karari :)

 9. Dezenformasyon yapıyorsun. FIA, MP4-23'ü sıkı markaja aldı, doğumunu kontrol altında tuttu, doğduktan sonra gelişimini yine sıkıca denetledi. Ki bunları yapmasına gerek yoktu. Eğer McLaren MP4-23'de Ferrari bilgilerini kullanmış olsaydı ve FIA sezonun herhangi bir yerinde (veya sezon boyunca bir kaç kere) aracı incelemeye alıp bunları tespit etseydi, McLaren'i zaten F1'den temelli gönderecekti. McLaren de bu batağa çekilmiş olduğunu biliyordu, o işe kalkışamazdı. Ki kalkışmadı da. 2008'in ilk yarışlarını iyi hatırlayın. McLaren mühendisleri araç geliştirmek için kılı kırk yarıyorlardı. Maksat, yeni çözüm çok çok değişik bir şey olsun da FIA "Bak bu Ferrari'nin sistemine benziyor" demesin diye.

 10. Sen her haberi yabancı kaynaktan mı okuyarak fikir sahibi oluyorsun? Hatta geniş düşün, ülkemizde kaç kişinin yabancı dili var da dünya da olup biteni bilebiliyor? Türkçe F1 siteleri ne işe yarar? Her gün girip okuduğun bu site ne işe yarıyor? İlla dış dünyadaki bir haberi yabancı kaynaktan mı okumak, izlemek, dinlemek gerekiyor?

  Ortada bir hırsızlık var, evet. Ancak bu hırsızlığı McLaren'e yükleyemezsin. Senin 'televizyon hırsızı' örneğini şu şekilde açayım, tam olsun. İki arkadaş var. Biri, evindeki televizyonunu kimseye danışmadan alıp, arkadaşına veriyor. O da alıp odasına koyuyor. Yani evden bir şey çalınmış, doğru. İş ortaya çıkınca hakim ikinci gencin babasına ceza veriyor.

  Sen hala lafı dolandırıyorsun. 'Çalınan bilgiler' nerede kullanıldı? Ama bak, benzer çözüm demiyorum. Çalındığı ispatlı diyorum. Çünkü, atıyorum, bugün Mercedes'in soğutma sistemiyle McLaren'inki benzerlik gösterebilir, Ferrari'nin süspansiyonuyla Williams'ınki benzerlik gösterebilir v.s. Bunlar doğaldır. Ben daha fazla dolambaça girmeden sorumun cevabını istiyorum.

 11. Yabanci dilin yoksa hangi Turkce kaynaklara dayanarak konuyu arastirip fikir sahibi oldun, iletirsen ben de okuyayim.

  Ayrica diyorum iste, bilgiler calindi ama kullanilmadi tezini savunuyorsan diyecek birsey yok. Hirsizin TV'yi calip valla hic izlemedim hakim bey demesi gibi birsey :)

 12. burda biçok kişi mikayı izlememiştir bile.ama buranın örf adetleri böyledir. saldıranın avatarına ve ismine bakılır ve ona göre karşılık verilir.üyeye saldırmak suç olduğu için üyenin canını sıkacak adama saldırılır.bilmiyosan öğren.

 13. mp22 de olmayabilir ama haminin şampiyon olduğu aracın temellerini bu çalıntı belgeler oluşturmuştur.zaten 22 nin bazı noktalarda gelişimi de yasaklanmıştı diye biliyorum.O haliyle bile mp 22 gridin en hızlı aracıydı.run denis eğer krizin içinden adam gibi çıkmayı deneseydi ne ferrariye ne de raikkonene hediye verilmek zorunda kalınmazdı.

 14. Karar aynen soyle :

  "On 13 September, the FIA hearing imposed a penalty for illicitly collecting and holding information from Ferrari to confer a dishonest and fraudulent sporting advantage upon McLaren. The penalty consisted of exclusion from and withdrawal of all points awarded to McLaren in all rounds of the 2007 Constructors' Championship, a record fine of $100 million (less the TV and travel income lost as a result of the points deduction), and the obligation for the team to submit its 2008 chassis for scrutiny."

  Son cumlede yer alan bolume gore 2008 sasisi de suphe altindaydi ve kontrol edilmek zorundaydi 😉

  Ama siz hala calinmis ama kullanilmamis diyorsaniz, soyleyecek birsey yok tabi. Bu konuda zaten uzlasabilecgimizi dusunmuyorum :)

 15. Çokk güzel bir yazı olmuş Nebuchadnezzar bey kardeşim.Bilhassa 3. paragrafdaki irdelemen bir teknikian (teknik ekip elemanı-tekniker değil) gibi irdelenmiş.Anlamak isteyen insanlar için anlatılabilecek çok şey var.
  Venturi tube özeliğinde çalışacak egzoz siteminin aracın hangi kısmını zorladığını ben bilemiyorum.Mevcut kaynaklardan edinebildğiniz bir bilgi varmıdır bilemiyorum ve varsa yazarsanız sevinirim.Bu sistem ya motoru zorluyor yada şanzıman sistemini zorlayan birşeyler var.Bir hafta sonunda bunu denerken bir motordan yada şanzımandan olmak istemeyen takımın üstelik daha fazla deneyim sahibi olma tercihinden dolayı ara testleri beklediklerini sanıyorum.Viraj çıkışlarındaki çekişi yakalayabilrseniz bu işi kotarırsınız… yoksa maskaraların dahi ağzına yapışırsınız.
  2007 olaylarında MP4-22 aracında bilgi araklanması aramak saçmalığıyla sonuçlanır. Asıl hikaye 2008 aracında (Mosley dahi 2008 i işaret etmişdir)…

CEVAP VER