Brawn: "Lastikleri Anlama Galibiyette Hayati Oldu"

0

Brawn “Bu lastiklerle gün içerisinde iyi iş çıkarıyorsanız bugün bizim başardığımızı başarabilirsiniz.  Doğru noktayı bulmanın ne kadar önemli olduğunu bugün gördük.”

“Lastikleri çalıştırabildik ve diğerleri çalıştıramadılar. Bu sene hep böyle olacak. Takımlar gittikçe lastileri daha iyi öğrenecekler ve iyileştikçe doğru kullanamama oranları azalacak.”

“Ancak bugün biz lastikleri çalıştırdık, ayarlarımız doğruydu ve sonucu gördük.” dedi.

Brawn, yarışta sıcaklıkların düşmesinden endişelendiğini kabul etti.

Brawn “Fazla soğumasını istemiyorduk çünkü soğuduğunda lastik aşınmaya başlıyor ve o zaman sorun yaşayıp aralığı kaybediyorsunuz.”

“Biraz sıcak olduğunda bunu yaşadık ve aracı ona göre ayarladık. Ancak lastikler mükemmel çalıştı ve James Vowles, strateji çalışanımız,  2 stop ayarlayarak yarışı mükemmel gördü. Pitlere geldiğimizde lastikler yavaşlamaya başlamıştı ve o açıdan iyi çalıştı.” dedi.

Brawn ayrıca Mclaren sürücüsü Jenson Button’un son pitinde sorun yaşamaması halinde kendilerine tehdit olmasından korkmadıklarını söyledi.

Brawn “Onu yakından takip ediyorduk ve açıkçası yavaş pit yapıp grubun arasında kalınca büyük rahatladık çünkü açıkçası önümüzde çıkabilirlerdi.”

“Ancak yarış olurdu. Nico ile konuşmadım ancak sanırım biraz daha performans saklıyordu.” dedi.

 

Facebook Yorumları

yorum

Öneri:  Verstappen 2017 Red Bull Koltuğunu Kapmış Olabilir

HENÜZ YORUM YOK

 1. çok sağol kardeşim, biraz tembellik ettim ben, çok hakim olmadığım bir tarih içinde kaybolmaktan korktum 🙂 bu sene McLaren ile Mercedes şampiyonluk için çekişirse efsane bir mücadele olabilir 🙂 daha çok erken ama bu iki ismin kendisi bile heyecanlandırıyor…Bu arada Cosworth'un eski günlerine dönmesi dileğiyle, bana çok sempatik geliyor Cosworth motorları..94'de Williams ile Benetton sıkı bir şekilde çekişmişlerdi, o zaman aynı motorlar değildi galiba

 2. Bende bunu düşündüm dün, Rosberg hiç drs çalıştırmadı, ancak tur zamanlarına baktığımızda zaten en hızlılardan değil. Eğer DRS+F-Duct sisteminde bir güncelleme yapmadılarsa, yani arka kanadı açmadan bir miktar df yi azaltacak şekilde bypass sözkonusu değilse aracın gerçek gücü ortaya çıktı.

  Mclarenler trafiğe takılmasalardı Rosbergi geçeceklerdi. Diğerlerinden hızlı mercedes ama mclarenlerden yavaş.

 3. Enteresan bir durum çünkü ben dün linkleri vermeden az evvel indirmeye başlamıştım ve sorun yoktu ki sabah baktığımda indirmişti. Sorunun kaynağını bilemiyorum. Birkaç gün içerisinden muhakkak ki onlarca link daha yayınlanacaktır.

 4. Enteresan bir durum, çünkü ben dün linkleri vermeden az evvel kendi bilgisayarıma indirmeye başlamıştım ve bu sabah baktığımda inmişti. Sorunu bilemiyorum.

 5. Merhaba Mücahid kardeşim. Tarihi severim. Formula 1'i de severim. İkisi bir olunca da Formula 1 tarihi çıkıyor, onu da severim 🙂 Formula 1 tarihçisi sıfatını ancak espiri olarak kabul edebilirim. Yoksa koca Formula 1 tarihi nereee ben nere 🙂

  Soruna gelirsek;

  Efsane Coswort DFV motoru var. DFV, ucuz ve kuvvetli oluşuyla küçük bütçeli bağımsız takımların gözdesiymiş. O kadar kullanıcısı varmış ki, örneğin '75 sezonunda yarışan 20 takımın 17'sinin gücü DFV'den geliyormuş. '67-'83 sezonları arasındaki 237 yarışın 155'ini kazanan Coswort DFV 'tüm zamanların en iyi motoru' ünvanını almış. (Aynı dönemde Ferrari ise 47 zafer sahibi.)

  Hal böyle olunca da, yani neredeyse giridin tamamına yakını Coswort'ü kullanınca da şampiyonluk yolunda çekişen takımların motorları da aynı (Coswort) olmuş.

  Aynı motorla sezonu ilk iki veya ilk üç veya ilk dört… sıralarda bitiren takımlar:

  1960
  1. Cooper-Climax 48
  2. Lotus-Climax 34

  1968
  1. Lotus-Ford Cosworth 62
  2. McLaren-Ford Cosworth 49
  3. Matra-Ford Cosworth 45

  1969
  1. Matra-Ford Cosworth 66
  2. Brabham-Ford Cosworth 49
  3. Lotus-Ford Cosworth 47
  4. McLaren-Ford Cosworth 38

  1972
  1. Lotus-Ford Cosworth 61
  2. Tyrrell-Ford Cosworth 51
  3. McLaren-Ford Cosworth 47

  1973
  1. Lotus-Ford Cosworth 92
  2. Tyrrell-Ford Cosworth 82
  3. McLaren-Ford Cosworth 58
  4. Brabham-Ford Cosworth 22
  5. March-Ford Cosworth 15

  1975'de 20 takımın 17'si DFV sahibi demiştik. O sezon şampiyon 14 yarışın 6'sını kazanan Ferrari olmuş. Sezon sonu sıralaması şu şekildeymiş:
  1. Ferrari 72.5
  2. Brabham-Ford Cosworth 54
  3. McLaren-Ford Cosworth 53
  4. Hesketh-Ford Cosworth 33
  5. Tyrrell-Ford Cosworth 25
  6. Shadow-Ford Cosworth 9.5
  7. Lotus-Ford Cosworth 9
  8. March-Ford Cosworth 7.5
  9. Williams-Ford Cosworth 6
  10. Parnelli-Ford Cosworth 5
  11. Hill-Ford Cosworth 3
  12. Penske-Ford Cosworth 2
  13. Ensign-Ford Cosworth 1

  1980
  1. Williams-Ford Cosworth 120
  2. Ligier-Ford Cosworth 66
  3. Brabham-Ford Cosworth 55

  1981
  1. Williams-Ford Cosworth 95
  2. Brabham-Ford Cosworth 61

  1995
  1. Benetton-Renault 137
  2. Williams-Renault 112

  Site yönetimine:

  Arkadaşa iki link verecektim, ikisinde de sorun yaşadım.
  1) Buradaki yorumum kayıp. Buradaki de kayıptı Abdullah sağ olsun buldu 🙂

  2) 'Formula 1 Ansiklopedisi' link'ine tıklayınca 'Aradığınız bulunamadı.' uyarısıyla karşılaşıyorum.

 6. Bu zafer redbulun çok zoruna gidecek.Bunu bilen brawn hedef saptırıp zaferin lastiğe dayandığını söylüyor.Ama olsun redbull lastiği bile şikayet eder fiaya.Bıkmadılar mercedesi şikayet etmekten.şimdi newey kafayı yiyordur.Mclarenle nasıl başedecez derken bi de başımıza mercedes çıktı diyordur.Ah o eski günler nerdesiniz.nerde o yess sesleri.

  nerdesin be marko paşa neden sesin çıkmıyor.

  tüm zamanların en büyük kahini markodan inciler

  http://www.trf1.net/formula1_haberler/24701-marko-az-farkla-ondeyiz-sonra-mclaren-ve-mercedes-geliyor.html

 7. Yeni takılan lastiğe hiç bijon bile takmamışlar. Olay birazda önde aracı kaldıran yeşil tulumlu adamın aracı indirmesinden kaynaklanıyor.
  Bijonun takılıp takılmadığını görmüyor diğerlerine bakıyor ve o indirince Schumi gaza basıyor.
  Çok acemice. Umarım kasıt yoktur. Yukarda duran uyarı cihazıda adamın aracı indirmesiyle yeşil yanıyor. gerçekten yazık oldu.

 8. Asıl benim bu yazacağım alakasız olacak ama;
  SAYIN SİTE YÖNETİMİ SİTEDEKİ BİRKAÇ KİŞİ YÜZÜNDEN YORUMLAR ÇOK SEVİYESİZ BİLGİSİZ VE SAÇMA OLMAYA BAŞLADI SİTENİN SEVİYESİ GİTTİKÇE DÜŞÜYOR LÜTFEN ŞU FORMULA 1 DEN BİR HABER OLAN VE FORMULA 1'İ SON 2-3 VAR OLDUĞUNU SANAN CAHİL KİŞİLERE KARŞI BİRAZ ÖNLEM ALIN ! BU KONUDA EMİN OLUN BÖYLE DÜŞÜNEN TEK KİŞİ DEĞİLİM !

CEVAP VER