De la Rosa: "Alonso, Schumacher'den Daha İyi"

0

De la Rosa, Alonso’nun 2000-2004 arasında Ferrari ile şampiyonluklar yaşayan Michael Schumacher’i de geride bıraktığına inanıyor.

Şu anda Ferrari adına yarışan Alonso, 2005 ve 2006 yıllarında Renault ile şampiyon olmuştu.

Mundo Deportivo’ya konuşan De la Rosa: “Fernando’nun, son 10 yılın en iyisi olduğunu düşünüyorum; Michael’in de üstünde”

“Neden? Çünkü kurallar ne olursa olsun (Alonso) her zaman zirvede: Oluklu lastikler, oluksuzlar, egzoz beslemeli difüzör, çift katmanlı difüzör, Pirellii, Bridgestone, Michaelin…”

“Bunlara bakarsanız, en komple pilot o”

2012 mücadelesi için ise De la Rosa’nın favorisi başka.

Şampiyonluk adayı sorulan De la Rosa: “Hamilton’ı düşünüyorum”

Facebook Yorumları

yorum

HENÜZ YORUM YOK

 1. alonsonun schumacher ile kıyaslanması şimdilik yanlış sonuçta schumacher bie efsane belki fangio sennaisimden ile kıyaslayabilirsiniz schumacheri ama genelde ferrariden öyle bir bahsedilmişki sanki hrtden bahsediliyor schumacher 1996 da ferrariye geldiğinde genede şu anki kadar iyi takım ve pilot yoktu istatistiklere bakın her yık en az 4 5 yarış kazanıyordu şimdi ise 4 5 yarış kazanan şampiyon oluyor artık en hızlı aracı yapmazsan şampiyon olma şansın zor ama 2000 deki ferrari hız sayesinde belki ama daha çok istikrar sayesinde şamp. kazandı bana göre gridde alonso ve scumacher en iyi iki pilot hamiltonun kendini karakter olarak geliştirmesi gerekir vettelin zaten çok yolu var ama alonso da 5 6 yol en az f1 de kalacaktı 2 3 şampiyonluk çıkarsa bile fangio senna prost ve schumaher ile sporun tarihindeki en büyük 5 isimden biri olabilir ama bu 5 ismin kıyası yanlıştır hepsinin iyi kötü noktaları vardır ama bana göre en iyi tartışmasız senna

 2. belki istatistik olarak en iyi pilot olmayabilir ama en komple pilot odur bence AYRTON SENNA.yağmur altında çıkarttığı enfes yarışları,gerilerden gelip yarışlar kazanması,takım içindeki o inanılmaz uyumu,insanlarla olan ilişkisi,fiaya karşı kafa tutması…ah imola ah nasıl söküp alırsın böyle bir yeteneği tüm f1 camiasından…belki alıntı olacak ama AYRTON SENNA YOU WİLL NEVER WALK ALONE!

 3. Bu arada bir şey daha ekliyeyim. Almanya olayı var ya o Fernando'ya yarın kazandırabileceğinden fazlasını kaybettirdi geçmiş bakımından. Zaten rakamsal bir faydası da olmadı.

  Neden diyorum yarın öbür gün araç iyi bile olsa (olağan üstü demiyorum:) ) takımına takımlar şampiyonluğunu kazandıramama hatta kendi şampiyonluğunu zorlama ihtimali var. Her takım da ki 2 pilot rakiptir ama sonra arkadaş olmalı, dost olması zaten mümkün, mantıklı değil.
  Massa yeri gelir inan zorlamaz, birinin başarısı için diğerinin de duvar örmesi lazım. Pilot bunlar derece yapmak istiyorlar diye söylenir geçer ama insan işte unutmaz, kendisi olamıyorsa oldurmaz, kimsenin de ruhu duymaz. Neden diyorum çünki takımın içinde Felipe'yi çok seven insanlar var.:) Kimi/Massa döneminin sonucu böyle oluştu zaten. Takım yönetimi de öyle eskiden ki (Schumacher dönemi) gibi değil. Bazı olayları yönetebilecek olgunluğa, duruşa sahip değil kadro. Rubens'e neler yaptılar ama yine de Schumacher arkadaş bellemişti. Takım dinamiklerini ona göre kurguluyorlardı.

  (bir parantez Prost, Senna dönemi; bunlar aynı takımdayken ilk başlarda garajda araçlarından indikten sonra birşeyler paylaşabilen insanlardı. Sonra öyle bir hale geldi ki takıma zarar vermeye başladılar (rakipliğin ötesine geçme ve birbirine zarar/kırma). Mclaren da yönetemedi zaten olguyu, arkadaş yönetilebilecek gibi birşey değil ki zaten, nasıl yapacaklar ortalık yıkılıyordu.)

  Ben en baştan söyledim. Alonso'nun görünen büyük umutları yıkılacak bu takımda. Taraftarlar için de dedim bakmayın Ferrari ismine, harika gitmeyecek işler. Henüz yanılmadım.
  Düşüncelerimin sebepleri var çünki. Takımın şuan ki anlayışı, karakteri değişmedikçe şuna inanın bir halt olmaz Scuderia Ferrari'den.
  Alonso istatistiklerini arttırabilirse hatta şampiyon olabilirse burada ona şaşırmış olurum aksine değil.
  Kolay gele.

 4. kusura bakmada senin yorumlarını delarosa dan üstün kılan nedir? adamı yerin dibine sokarken dikkat edin. Sen değilsin o pilotlarla aynı piste çıkan. Adam ispanyol diye Alonso'ya daha fazla sempati duyuyor olabilir, Alonso'yu daha iyi görüyor olabilir. Yada prim yapıyordur evet Alonso üzerinden ispanyada, fakat " ah be de la rosa işte sen schumiyi geçemedin vs. vs. vs. " demen tamamen saçmalık. F1'de bir konuda yorum yapabilmek için Ayrton Senna mı olmak lazım?

  Delarosa dediğin adama nesin sen yahu derken bir kez daha düşün, ayrıca sen mi karar veriyorsun derken de bir kez daha düşün. Adam bir yarışmanın jüri üyesi değil zaten bir şeye karar veremez, sadece kendi fikrini belirtir. Senin fikrin tam tersi ise yada Delarosayı iplemiyorsan senin bileceğin iş. Fakat bu adamda saygıyı hakediyor, Karthikeyanda ediyor, Marc Genede ediyor… Ben bir 9 10 senedir yarışları izliyorum, Yuji Ide hariç bu saygıyı haketmeyen pilot görmedim. Vitaly Petrov bile hakediyor 😀 ( daha aracı kenara çekemiyor ama olsun ) :)

 5. Argümanlarla gelelim Abdurrahman arkadaşım. :)

  Niye bozuluyorsunuz ki anlamıyorum.

  Bu lafım sadece şimdi ve bu nokta için değil efendiye efendi demek niye kabahat, hakaret oluyor arkadaş diğerlerini/herhangi birini iti …ötüne sokmayacaksın tabi ki de. Böyle bir izan yok, varsa da gülerler.
  :)

 6. sakin ol sakin. boşu boşuna birbirinize giriyorsunuz. yok spin attı yok yol verdi, boşver yahu enes böyle düşünüyor demek ki, sen farklı düşünüyorsun ben daha da farklı düşünüyorum…

  bir şey daha söyleyeyim, tartışmayı buraya getiren işte sensin yada benim tarzı konuşma iyi mi yani? madem yanlış olduğunu düşünüyorsun gitme yani tartışmanın sürüklendiği yere.

 7. Çok defa, Singapur ile ilgili tek kelime konuşmamasının nedenini anlaşmalar, uğrayacağı maddi kayıp nedeniyle olabileceğini düşündüm. İnsan çatlardı be o kadar şey yazıldı, çizildi. Dediğim gibi maddi bir kayıp, ödeme durumu söz konusu olabilir. Ama işte bunlar negatifliği düzeltmiyor benim gözümde çünki gerçek hakikatlere sahip değiliz.
  İşte ben bu politikliğini çözemiyorum çünki yine kayıplarının bu politikliği nedeniyle olduğunu düşünüyorum.
  Benim aklımda kanun gibi oldu neredeyse; Fernando'nun kendi kariyerine verdiği zarar, başkalarının ona verdiği/verebileceği zararın yanında birşey değil… dedim içimden.
  Bugün çok daha fazla şampiyonluk, istatistiğe sahip olabilecek yeteneğe, zihne sahip biri ama doğru adım at be arkadaş. İnsan kariyerini bu kadar mı kötü yönetir.
  Defalarca Mclaren'in o dönemi yanlış yönettiğine dair düşüncemi ifade ettim burada. Ama Fernando'da da kabahat var. İşin psikolojisinde bir çaylağa bırakmamalıydı ortamı. Madem politiksin, tam politik ol. Fernando takımı etrafında toplayabilirdi Ron felan kandırılmayacak adamlar değil. Bir Williams gibi değil zaten Mclaren, sürükleyebilirdi takımı. Mclaren'ın teknik olarak en verimli zamanını kullanamadı sonuçta.
  Gitti dediklerini yalamak zorunda kaldı. Bana göre siyaset, yönetim yeteneği felan yok Alonso'nun Reno'yu tekrar bir kaç adım ilerletebilecek yetenek, bilgiye sahip biri yani. Pilotlar istediği adamları aldırabilecek, takımlara para yığabilecek adamlar. Hepsini kast etmiyoruz işte ama o hepsinden değildi Alonso, geçmişten bugüne böyle üst düzey adamlar oldu hep. Takım ilerler, genişler, çok koşturur, gençliği, özel hayatı gider he olmayabilir vakit kaybetmiş olur ancak.
  Açıkçası ben olsam Mercedes'e geçmeye çalışırdım yada istediklerimi yapacağına söz veriyorsa, para yığabileceksem Williams'a geçmeye çalışırdım. Ferrari'de kaybettiği vakte göre değerdi en azından….

 8. enes güven hiç değilse yalan söyleme.hiç güleceğim yoktu pedrocuğum diye söze başlayıp 2009 yılındaki klasmana inen singapurlardan bahseden komple pilot değil diyen videolar koyan kimdi acep.Birde utanmadan alonsocular bu hale getirdi diyorsun.sayfanın başına bak kimler saldırmış önce.
  Birde alonso hakkında en son konuşacak kişiler şumi taraftarlarıdır.Ağzınıza dolanmış bir almanya ama Rubens barichelloya telsizden sözleşmeni yırtarız dedikleri günleri unutmayın.tabi size göre şumayer o kupayı yalancıktan rubense uzatınca olay tatlıya bağlandı şumayer aklandı değil mi.2010 da japonyada rosbergin arkasında ağlayınca patron rosbergin iyimser davranacağını söyledi rosberg te spin attı.barichello bir çok şeyi konuştu.rosberg te yakında konuşacak.önce kendi kapınızın önünü süpürün sonra almanya deyin.

 9. Sen daha silinenleri görmedin.rosberg bile bu kadar şumayer taraftarını bir araya toplayamıyor.Ama şumayeri her fırsatta göklere çıkaran alonsoya saldırılar 4 sayfayı buluyor.Bunların hakkından jetman gelir.

 10. Alonso içinde bulunduğu spekülasyonlu durumlarla alakalı basına karşı hiç net konuşmadı aslında. bir kaç duygu patlaması yaşadığı oldu, fakat bu patlamalar bile yaşadığı şeylere göre oldukça az. İlk aklıma gelenler arkadaşların vurguladığı gibi 2006'da F1 i artık spor olarak görmüyorum açıklamasıydı. 2008 yada 2009 yılında F1racing'e şöyle bir demeçte de bulunmuştu; ben 2007 yılında takımdan ayrıcalık yada birinci pilotluk istemedim, fakat bana takımın 4. 5. pilotuymuş gibi davranılmasına ise göz yumamazdım (ana fikri buydu cümleler bire bir olmayabilir). 2008 singapurla alakalı yada 2010 Almanyayla alakalı hiç net cümleler kurmadı, hatta o kadar politikti ki, sanki bunlar olmamış gibi davrandı resmen. Bunun elindeki mevcut kontratlarla yada menajeriyle alakalı olduğunu düşünüyorum (Briatore değil, Luis Garcia Abad'tan bahsediyorm). Ve Alonso'nun zamanı gelince, yani yarış tulumunu duvara astığı zaman bunlarla alakalı bol bol konuşacağını düşünüyorum. O zaman olayın baş kahramanından olayları dinlemek için sabırsızlanıyorum aslında. Çünkü o öyle bir zaman ki, hatalarını da diğerlerinin ona yaptıklarını da saklamasına gerek kalmayacak.

 11. O haaa diyorum. Koskoca Formula 1 de MSC ve ALonso dan başka haber yokmu ki 3 sayfa yorum yazılmış Diğer haberlere bakında yerlerde sürünüyor.Button kazanmış,Hamilton kazanmı,Vettel kazanmış buradaki F1 izleyicileri için önemsiz. Bİr ALonso kazansada seyredin buraları ve yorumlara katılım sayısını… Alonso, F1 i bıraksa izleyen kalmıyacak gibi… bir pilotu bu kadar severken neden sevmiyorum diye kendinize yalan söylüyorsunuz.Ben kendime 2 sene yalan söyledim (2005 ve 2006) 2007 yılı ve berisinde hayranlığımı gizlemedim.Kendinize gerçekleri fısıldayın.

 12. "2008 Singapurda Fernando Alonso kurgulanmış bir yarışı kazanan pilot olarak tarihe geçti.Belki Alonso biliyordu belki bilmiyordu ama çıkıp ben bu birinciliği istemiyorum bile demedi."

  Budur. İşin backplanını bilenimiz zaten yok onun derdinde de olmadım hiç fakat bir kere bile demedi.
  Ama inanıyorum bir çok pilotun zamanında şöyle olmuştu gibi açıklama niyetine girdiği gibi bir gün Fernando bundan bahsedicek.

 13. "Sennanın 3 şampiyonluğu var ama istatistiklere vurduğumuzda en başarılı pilot senna çıkıyor şumayer değil."

  Senna nasıl en başarılı çıkıyor? :) Senna da büyük Prost da büyük. İkisinin de o biçim istatistikleri var.
  Bu adam yıllar önce bu ikisinin istatistiklerini devirdiğinde ağlamadı mı 1 milyarın önünde çekinmeden.:)

  Prost'un Senna'dan daha iyi olduğu bir sürü istatistik var peki ne kadar kıymet verildi? Ben ikisini de izledim arkadaşım hatta Prost'u 90 öncesine çok yetişemediğimden daha az izledim neyin ne olduğunu iyi hatırlarım.
  Adam öldü gitti badem gözlü oldu niye böyle diyorum Prost, Lauda, Piquet bak halen yaşıyor aynı oran da bir coşku adamlara sunulmuyor hak etmiyor değiller yoksa.
  Stewert, Fangio niye büyük matematik konuşturdukları için değil mi. Gilles niye büyük adamdı. Şampiyonluk göremedi ama adam istatistik bastığı için helal olsun diyormuş insanlar kara kaşı gözü için değil yoksa.
  Şimdi bir daha düşün. Arkasındayım İstatistikler konuşur ve konuştuğu kısımda en ilerisine sahip olan belli. :) Geçmiş harika pilotların tabi ki kırılamayan rekorları vardır, bugünün çocuklarının da ilginç rekorları olabilecektir.
  Vettel – Alonso istatistikleri bi kıyaslayın bakalım totalde nasıl bir yüzdeye ulaşacaksınız.
  :)

 14. Schumi Ferrarinin en iyi dönemine mi geldi? Şaka mısın dostum sen. 1996 da Ferrari berbat bir haldeydi, Sinan arkadaşımızda söylemiş Ferrari, Ross Brawn,Rory Bryne gibi isimleri getirdi ve sistemli olarak çalışarak her sene takım daha da iyi duruma geldi.Schumiye düşmanlığını böyle alenen dile getirmesen ortalığı karıştırmasan olmuyor dimi?

 15. Benim schumachere laf söyletmek için çabaladığım falan yok. Bir de tabii schumachere laf söylemeniz onun kariyerini başarılarını azaltmıyor.

  İstediğinizi söyleyebilirsiniz schumacher hakkında 97 jerez deyin 2006 rascasse deyin.2002 avusturya deyin.İyi araçla yarışıyordu ondan kazanıyordu deyin

  2006 monakoda yaşanan durumun aynısı 2007 de raikkonenin başına geldi 2 ferrari orda kalakaldı.Halen daha 2006 da schumacherin yaptıkları konuşuluyor.Buna halen takmış olanlar 2007 macaristanda Alonsonun yaptığı bariz engellemeyi akıllarına bile getiremiyor

  2008 Singapurda Fernando Alonso kurgulanmış bir yarışı kazanan pilot olarak tarihe geçti.Belki Alonso biliyordu belki bilmiyordu ama çıkıp ben bu birinciliği istemiyorum bile demedi.

  2010 Almanyada resmen takıma önündeki pilot izin versin diye serzenişte bulundu.Sonuçta çıkıp hakettiğine dair açıklama bile yaptı.

  Yani birisi schumacherle ilgili video eklerim olayları anlatırım diyecekse bu bence Alonso taraftarı olamaz.

  Sonuçta tartışmayı bu seviyeye taşıyan Alonso fanları, ben değilim.Alonso şu anda 4-5 şampiyonlukta olsa eyvallah ama gerçekten bazı kişiler Alonso 2 şampiyonlukla kariyerini bitirse Vettel 5 Hamilton 4 şampiyonlukla kariyerlerini bitirse halen Alonsonun schumiden bile iyi olduğunu söylemeye devam edecekler ve diyecekler ki Alonso "komple" bir pilot.

  Alonso neden komple bir pilot değil söyleyeyim.Alonso kariyerini çok kötü yönetti.Gittiği takımların ve ayrıldığı takımların hiçbirinde takımların arkasında durmadı.Laf söylediği Renaulta geri döndü.Mclarene nasıl geçti nasıl ayrıldı malum.4 sene önce F1'in spor olmadığını söylemesine neden olan takıma ömürlük imza atıp her pilotun hayalidir dedi.Sonuç 5 senede 3 ayrı takımda 0 şampiyonluk.

  Alonsonun saf hızını Hamilton-Vettel den üstün gören varsa bu pilotlarla aynı takımda yarışmadıkça bilemeyeceğiz.Tabii hamiltona geçilmesine rağmen o sayılmıyor.Çünkü Hamilton çaylak yılında takımı kendi etrafında birleştirdi ki bunu şu anda Buttona karşı yapamadığı için heryerde yüzü asık mutsuz haberleri çıkıyor.

  Alonso kesinlikle iyi pilottu.Kesinlikle kariyerini berbat etti.Çok üst düzeylere çıkma şansı varken yapamadı.Kariyerini hala toparlayabilir ama bırakın bir Schumi olmayı şu anda yarıştığı diğer pilotlar kadar bile olamayabilir.

  "Bence" gerçekler bu. Hayal dünyasından bakmayı tercih eden,Alonsonun tüm kariyerini schumacheri geride bıraktığı yıl olarak anımsayan fanları kendileri bilirler(Ki Schumacher onu 2003-2004 te geride bırakmamış gibi, çünkü Alonso fasulyeydi o zaman ama 2005'in ilk yarışıyla birlikte başka bir aleme geçti)

  Raikkonenden sonra harcanmış bir başka yetenektir Alonso işin özü bu

 16. Adamın kendi fikridir, saygı göstermeniz lazım. Siz taraftar olarak adama sayıyorsunuz ama bu adam senelerdir bu camiada, yarışıyor, test pilotluğu yapıyor, yorumladığı adamları tanıyor.

  ben ona katılıyo muyum peki ? bu soruyu cevaplamak için bir 5-6 seneye daha ihtiyacım var, Alonso daha kariyerinin en verimli dönemlerine yeni giriyor ve hala kendisini geliştirebilecek potansiyeli var. Schumi'nin ise kariyeri gerileme döneminde, yaşı da ilerledi haliyle.

CEVAP VER